POSonline blog

Bonownik – moduł do obsługi punktów gastronomicznych

Jeżeli prowadzisz punkt gastronomiczny i zastanawiasz się w jaki sposób usprawnić przepływ informacji między stanowiskiem obsługi klienta a kuchnią, z pomocą przychodzi POSonline.

Oprogramowanie POSonline zostało wyposażone w nowy moduł, pozwalający obsługiwać drukarki bonowe na punktach gastronomicznych. Klient składa zamówienie, a informacja o daniach do przygotowania dociera na kuchnię automatycznie w momencie fiskalizacji paragonu czy też faktury detalicznej. Pracownik przyjmujący zamówienie oszczędza czas, w którym musiałby dostarczyć wiadomość o powstałym zamówieniu.

Do głównych zalet funkcji bonownika należą:

 • Przyjazny interfejs
  Proces sprzedaży produktów zaliczających się do sprzedaży detalicznej, jak i samych potraw odbywa się na jednym ekranie. Pozycje wydawane z kuchni wskazywane są przez osobę przyjmująca zamówienie i oznaczone zostają w sekcji pozycji dodatkowym symbolem „B”, dzięki czemu pracownik sporządzający paragon ma wgląd, które z potraw zostaną docelowo przygotowane i wydane z kuchni. Pozwala mu to także na edycję konkretnej pozycji, jeżeli pojawi się taka potrzeba.
  Wskazanie w POSonline potrawy/pozycji wydawanej z kuchni        Pozycje dokumentu fiskalnego - poprzedzone symbolem (B) zostaną wysłane na drukarkę bonową
  Co więcej, do każdej pozycji możemy wprowadzić notatkę, zawierającą informację modyfikacji potrawy przez klienta. Szczególnie przydatne, gdy musimy poinformować osobę przygotowująca posiłek o składnikach niewskazanych do spożycia przez klienta – np. z powodu nietolerancji pokarmowej na dany składnik potrawy.
  Uwagi do zamawianej potrawy
  Po dodaniu towarów i potraw do paragonu i przejściu do widoku zawierającego wybór formy płatności czy też miejsce wskazania numeru NIP (w sytuacji, gdy klient poprosi o wystawienie faktury sprzedaży), pracownik po ustaleniu z klientem formy wydania potraw może wskazać sposób ich przygotowania przez kuchnię. Przykładowymi opcjami mogą być:
  • Numer stolika,
  • Wynos,
  • Dostawa (jeżeli Twój punkt świadczy takie usługi).
  Wskazanie sposobu obsługi dla zamówienia - numer stolika, wynos, dostawa
 • Przejrzysty wydruk z drukarki bonowej
  W momencie fiskalizacji paragonu, kucharz otrzymuje wydruk zawierający podstawowe, niezbędne informacje:
  • Numer dokumentu fiskalnego, na podstawie, którego powstał wydruk z drukarki bonowej,
  • Numer stolika/Wynos/Dowóz – w zależności od Twoich preferencji i specyfikacji miejsca obsługiwanego przez POSonline,
  • Ilość i nazwa danej pozycji/potrawy,
  • Uwagi do zamówionej potrawy – modyfikacje wskazane przez klienta.
  Wydruk zamówienia z drukarki bonowej po zafiskalizowaniu paragonu w POSonline
 • Zaoszczędzony czas
  Fiskalizacja dokumentu fiskalnego przez osobę obsługująca klienta wiąże się z automatycznym wydrukiem pozycji z drukarki bonowej znajdującej się na kuchni.
  Fiskalizacja dokumentu i jednoczesny wydruk z drukarki bonowej
  Uwaga! W przypadku, gdy pojawi się konieczność ponownego przekazania wydruku zamówienia na kuchnię wystarczy otworzyć w aplikacji POSonline dokument fiskalny, z którego powstało zamówienie na kuchnię, a następnie skorzystać z przycisku [BONOWNIK]. Działanie to spowoduje przekazanie informacji, do urządzenia znajdującego się na kuchni, o wydruku dla danego paragonu/faktury detalicznej. Nie wpływa to w żaden sposób na zafiskalizowany już dokument.
  Ponowienie wysłania zamówienia na kuchnię
Jakie urządzenia są niezbędne do pracy z systemem POSonline, w przypadku, gdy chcę korzystać z modułu BONOWNIK?
Podstawowymi urządzeniami do prowadzenia sprzedaży i obsługi bonownika na punkcie sprzedażowym/gastronomicznym:
 • router (ze względu na wymóg rezerwacji adresu IP dla urządzeń pracujących na punkcie),
 • urządzenie mobilne – obsługa oprogramowania POSonline (system Android),
 • drukarka fiskalna (POSonline współpracuje z urządzeniami ELZAB, Posnet i Novitus),
 • drukarka bonowa (POSonline współpracuje z urządzeniami Novitus, np. NPOS Thermal T800 WiFi).

Uwaga! Konfiguracja drukarki bonowej z siecią Wi-Fi odbywa się poprzez podłączenie urządzenia do komputera – port USB – i połączenie drukarki z siecią przy pomocy oprogramowania dostępnego na stronie producenta drukarki bonowej.