POSonline blog

Pobieranie danych kontrahenta z GUS – czyli jak uzupełnić dane nie uzupełniając danych

Przy sprzedaży na punkcie POS liczy się czas, klienci nie chcą stać w długiej kolejce, stąd potrzeba natychmiastowej obsługi nawet teoretycznie czasochłonnych operacji w jak najkrótszym czasie.

Taką operacją jest na przykład wystawienie faktury. Działalność gospodarcza, na którą wystawiamy fakturę, oparta jest o swego rodzaju nomenklaturę – każdy kontrahent musi posiadać numer identyfikacji podatkowej – tzw. nr NIP. Potem jest jeszcze ulica, numer domu, kod pocztowy, miejscowość – no i nazwa działalności, często o ilości znaków aspirujących do rangi za długiej i skomplikowanej, którą na dodatek przy wpisywaniu trzeba literować.

Tutaj z pomocą przychodzi nam rejestr przedsiębiorców GUS. W programie POSonline w łatwy sposób możemy uzyskać dane przedsiębiorcy na podstawie numeru NIP – w zasadzie wpisanie poprawnego NIP-u spowoduje poprawne wygenerowanie faktury na podstawie podanych danych.

Najlepsze jednak w tym wszystkim jest to, że sprzedawca na punkcie POS nie musi nic robić dodatkowo – wystarczy wpisać NIP i faktura generuje się sama, kontrahent jeśli nie istnieje – dopisuje się do bazy i paragon razem ze swoimi nabitymi pozycjami przekształca się w fakturę VAT. Koniec z szyldem „Jeśli chcesz fakturę poinformuj sprzedawcę przed wystawieniem paragonu”!

Dodatkowo, w naszym systemie możesz również wystawić fakturę, a co za tym idzie założyć kontrahenta również z poziomu zarządczego – w przeglądarce. W tym przypadku, oprócz weryfikacji kontrahenta w GUS, możemy również sprawdzić czy kontrahent jest płatnikiem VAT. Może to nam oszczędzić potencjalnych nieprzyjemności związanych z nieuczciwym kontrahentem.

POSonline – podejmuj właściwe decyzje!

Status VAT kontrahenta – dane z GUS