Inwentaryzacja
W przypadku konieczności wykonania spisu inwentaryzacyjnego z natury, program umożliwia zapis danych do dokumentu zwanego Inwentaryzacją.
Dostęp do opcji w zakładce Magazyn ⟶ Inwentaryzacja ⟶ Inwentaryzacja.
Przycisk „+” umożliwia stworzenie nowego dokumentu inwentaryzacji (1.). Podczas określania nagłówka dokumentu należy określić symbol dokumentu oraz magazyn, którego inwentaryzacja dotyczy (2.). Po zapisaniu dokumentu automatycznie zostaje mu nadany kolejny numer.
W edycję pozycji dokumentu wchodzimy poprzez kliknięcie w numer utworzonego dokumentu lub ikonę folderu po prawej stronie listy dokumentów.
W pierwszej zakładce Stan pokazują nam się stany wybranego magazynu.
Przedstawione dane odnoszą się stanu obowiązującego w chwili utworzenia dokumentu inwentaryzacji – jeżeli po jego utworzeniu nastąpiły dodatkowe ruchy magazynowe, tj. wprowadzenie/wydanie towaru, przed przeliczeniem nadmiaru/niedoboru należy skorzystać z opcji [Aktualizuj stan na dokumencie].
Edycja dokumentu sprowadza się do uzupełnienia stanów z natury w zakładce Spis z natury, a następnie sporządzenia listy nadmiarów i niedoborów opcją „Przelicz nadmiar/niedobór”.
Po dokonaniu przeliczenia w zakładce Nadmiar pojawi się ilość danego artykułu ponad stan określony początkowo w zakładce Stan (3.), natomiast w zakładce Niedobór pojawi się ilość mniejsza niż stan podany w zakładce Stan (4.).
Po zatwierdzeniu inwentaryzacji następuje uaktualnienie stanów magazynowych zgodnie z ilościami w zakładkach Nadmiar i Niedobór (według stanów z zakładki Spis z natury).